طرح درس دین و زندگی 2 درس6
طرح درس دین و زندگی (1)(2) سال 1389-1388
فرم طرح درس
نام درس :دين وزندگي (2)- درس ششم موضوع : آينده روشن هدف كلي : دانش آموزان با دلايل وجود يك زندگي برتردرآخرت آشنا مي شوند مدت جلسه :35 دقيقه
|
رئوس مطالب |
هدفهاي جرئي |
رفتار ورودي |
ارزشيابي تشخيصي |
نتيجه |
هدفهاي رفتاري | |
|
1-آينده روشن 2-قانون عقل ووعده ي پيامبران 3-ضرورت معاد درپرتو حكمت 4-گرايش به بقا وجاودانگي 5-ميل به كمالات بي نهايت 6-ضرورت معاد در پرتوعدل 7-پاسخ به يك اشكال
|
1-مفهوم معاد وضرورت آنرا ميفهمد 2-اهميت معاد را مي داند. 3-اقسام راههاي ضرورت معاد را مي شناسد. 4-گرايش به بقا و كمال بي نهايت را مي فهمد. 5-عادل بودن خدا را مي شناسد. |
1-متن قرآن را قرائت و ترجمه كنند. 2-چند نمونه از آيات مربوط به ضرورت معاد را مثال بزند. 3-رابطه معاد و حكمت و عدل خدا را شرح دهد. 4-به حقيقت وجود انسان پي ببرد. |
1-چرا انسان امروزاز زندگي پس ازمرگ غافل است؟
2-هدف ازبيان قرآن پيرامون زندگي اخروي چيست؟
3-چرا زندگي بدون معاد معنا ندارد؟ |
زمان اجراي طرح اگر دانش آموزان به سئوالات ارزشيابي پاسخ دهند نتيجه ميگيريم كه آماده يادگيري مطالب جديد هستند |
1-اهميت معاد راتوضيح دهد.
2-ضرورت معاد در پرتو حكمت الهي رابيان كند.
3-ضرورت معاد در پرتو عدل راتوضيح دهد
4-حقيقت وجود انسان رابيان كند
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
طراح درس : استان : شهرستان :
نام درس : دين وزندگي2 (-درس ششم) موضوع : آينده روشن هدف كلي : دانش آموزان بادلايل وجود يك زندگي برتر درآخرت آشنا ميشوند مدت جلسه :35 دقيقه ص 2
|
مراحل تدريس |
روش تدريس |
مواد آموزشي |
فعاليت دانش آموران |
فرصت |
ارزشيابي پاياني |
|
الف:فعاليت هاي مقدماتي:سلام واحوالپرسي،حضوروغياب،بازديد از تكاليف ،ارزشيابي تشخيصي ب-ارائه درس جديد: براي شروع درس جديد ابتدا ايجاد انگيزه نموده وبامثالي از زندگي اخروي وارتباط آن بازندگي دنيوي شروع مي كنيم سپس هدف هاي رفتاري درس رابيان ميكنيم ج-شروع درس جديد :مطالب موجود در هدف هاي رفتاري را بازكرده وبه كمك گروهها آن مطالب را توضيح ميدهيم . فعاليت هاي پاياني:فرصت سئوال به فراگيران مي دهيم ،درس رابا استفاده ازچارت وبه كمك فراگيران جمع بندي ميكنيم ،ارزشيابي پاياني انجام ميدهيم. ه-تكليف جلسه آينده :به سئوالات انديشه وتحقيق جواب داده وپيشنهاد مربوط به داستان عزيز پيامبر توسط گروهها انجام شود. |
توضيحي پرسش وپاسخ
بحث گروهي همياري
اكتشافي حل مسئله |
كتاب درسي
پروژكتور اورهد
پرده نمايش
كامپيوتر
تخته وايت برد
(گچ وتخته سياه) |
1-ارائه تكاليف 2-شركت دركار گروهي 3-پاسخ به سئوالات 4-مشاركت دراستفاده ازوسايل آموزشي 5-مشاركت درجمع بندي مطالب 6-بكارگيري راهبردهاي يادگيري فراشناختي براي بهبود ياد گيري |
5
20
10 |
1-ضرورت معاد در پرتو حكمت الهي راتوضيح دهد 2-گرايش به بقا وكمال بي نهايت رابيان كند. 3-رابطه ميان حكمت خدا وضرورت معادرابنويسد . 4-ارتباط بين عادل بودن خدا وضرورت معاد رابنويسد . 5-زمينه ها وانگيزه هاي انكار معاد رابيان كند.
|
فرم طرح درس
طراح درس: استان شهرستان : ص(1)
نام درس:دين وزندگي (1) موضوع :كتاب زندگي هدف كلي :دانش آموزان با تدبر در قرآن با چگونگي برنامه زندگي آشنا ميشوند مدت جلسه :35دقيقه
|
رئوس مطالب |
هدفهاي جزيي |
رفتار ورودي |
ارزشيابي تشخيصي |
نتيجه |
هدفهاي رفتاري |
|
1-كتاب زندگي 2-تدبر درآيات الهي
3-مراحل تدبر 4-ابزار تدبر 5-برترين معلم قرآن 6-آداب قرآئت وتدبرقرآن
|
دانش آموزان در حين تدريس: 1-بامفهوم تدبرآشناشود 2-رابطه ميان تدبر وآيات قرآن رابياموزد. 3-بفهمد كه با داشتن چه ويژگي هايي از هدايت قرآن بهرمند كردد. 4-بين تدبر وقرآئت قرآن تفاوت قائل شود. |
از دانش اموزان انتظار داريم 1-متن قرآن را قرائت وترجمه كنند. 2-چند نمونه از آيات مربوط به تدبررا مثال بزنند. 3-رابطه تدبر وقرائت قرآن راشرح دهند 4-مفهوم تدبر در قرآن را بيان كنند. |
از دانش آموزان انتظار داريم به سئوالات زير پاسخ دهند: 1-نقش تدبر درقرآن در زندگي چگونه است؟ 2-هدف از نزول قرآن چيست؟ 3-چرا ما مسلمانان درقرآن تدبر وتفكر نمي كنيم. |
وقتي دانش آموزان آماده يادگيري مطالب جديد مي باشند كه به سئوالات ارزشيابي تشخيصي پاسخ دهند. |
از دانش آموزان در پايان درس انتظار داريم : 1-تدبر را تعريف كنند. 2-نتايج تدبر در قرآن را بيان كنند. 3-رابطه قرائت وتدبر راتبيين كنند. 4-پيام هاي قرآني را دررابطه با تدبر درآيات الهي راتوضيح دهند . 5-پيام آيات را شرح دهند . 6-پس از شناخت تدبر درآيات به آن عمل كنند. |
طراح درس : استان : شهرستان
نام درس :دين وزندگي (1) موضوع :كتاب زندگي هدف كلي :دانش آموزان با تدبر در قرآن با چگونگي برنامه زندگي آشنا مي شوند مدت جلسه :35دقيقه درس اول ص2
|
مراحل تدريس |
روش تدريس |
مواد آموزش |
فعاليت دانش آموزان |
فرصت |
ارزشيابي پاياني |
|
الف:فعاليت هاي مقدماتي : سلام واحوالپرسي،حضور وغياب ،بازديد از تكاليف،ارزشيابي تشخيصي،آگاهي از وضيعيت جسمي وروحي دانش آموزان ب:ارائه درس جديد:براي شروع درس جديدابتدا ايجاد انگيزه نموده وبامثالي از زندگي روزمره شروع ميكنيم وبعد هدف هاي رفتاري درس رابيان ميكنيم. ج-شروع درس جديد :مطالب موجود در هدف هاي رفتاري رابازكرده وبه كمك گروهها آن مطالب راتوضيح مي دهيم د-فعاليت هاي پاياني:فرصت سئوال به فراگيران مي دهيم،درس رابا استفاده از چارت وبا كمك فراگيران جمع بندي مي كنيم،ارزشيابي پاياني را انجام ميدهيم. ه-تكليف جلسه آينده :به سئوالات انديشه وتحقيق جواب داده و پيشنهادتوسط گروهها انجام شود.
|
توضيحي
پرسش وپاسخ
بحث گروهي
همياري
اكتشافي
حل مسئله |
كتاب درسي
كامپيوتر
پروژكتور –اورهد
پرده نمايش
گچ وتخته (وايت برد)
گنجينه سئوالات
|
1-ارائه تكاليف
2-شركت دركار گروهي
3-پاسخ به سئوالات
4-مشاركت در استفاده ازوسايل آموزشي
5-مشاركت درجمع بندي مطالب
6- بكارگيري راهبردهاي ياد گيري فراشناختي براي بهبود يادگيري |
5
20
10 |
1-مفهوم تدبر راتعريف كنند.
2-رابطه تدبروعمل به قرآن رابيان كنند ..
3-پيام هاي قرآني دررابطه باتدبرومراحل وروش هاي آن را توضيح دهد.
|